Květen 2012

Princezna se zlatým nádorem na mozku

31. května 2012 v 16:09 | Eli |  NÁZORY A (S)MYŠLENKY
Článek je přiřazen k tématu týdne "Každodenní šálek čaje".
Ano, mohla bych psát o tom, jaký čaj či jakou kávu denně piju, o tom, jak probíhá můj všední den nebo o čemkoli jiném příjemnějším, ale vybrala jsem si k popisu poněkud smutnější aspekt mého života.

V posledním roce se mi změnil život. Z energického třeštidla, které sice stále churavělo, ale ne nějak dramaticky, se postupně stala bytost, která neustále kličkovala mezi postelí a krabičkou léků proti bolesti. Když už to bylo nesnesitelné, poslali mě na magnetickou rezonanci. Bohužel se objevilo v mé hlavě něco, co tam být nemělo...

Způsob oznámení byl také zajímavý. Přišel příjemně vyhlížející doktor a vybafl: "Tak co uděláme s tím nálezem? Hned to pořešíme." Netušila jsem, že mi něco je. Na neurologii mi předtím řekli, že je vše v pořádku. Zaskočilo mě to hodně. A zaskočilo mě to ještě víc, protože způsob, jakým mi smutnou novinu podal, nebyl moc šetrný. Kdo by řekl, že nepropadl v hysterický pláč, lhal by.

Ze začátku to bylo špatné. Oznámit to blízkým, oznámit to ve škole, aby mi částečně dali pokoj,... Jak je známo, bolest se zhorší, když člověk trpí psychicky, a tak se intervaly záchvatů bolesti hlavy velmi, velmi zkracovaly. Občas nevím, kde jsem. Občas nemůžu chodit, občas omdlím. Můj každodenní šálek čaje spočíval a spočívá v tom, abych našla způsob, jak s tím žít.

Dnes, po půl roce od oznámení toho, že mám nádor v mozku, je mi lépe. Naučila jsem se užívat si života. Naučila jsem se uspořádat si priority. Naučila jsem se smát. Naučila jsem se říkat tomu hnusnému nádoru Edward jako tomu upírovi, protože je kolem něj hodně krevních sraženin. Už jen dny odpočítávám do operace. Ano, může se stát cokoliv, můžu po operaci být nějakým způsobem lehce postižená, ale není ta šance na nehodu stejná i při přechodu přes cestu nebo letu letadlem? Já věřím, že za měsíc budu mít sice stylově kus hlavy holý a s jizvou, ale budu šťastná, a budu děkovat všem lesním vílám a jiným božským bytostem za to, že jsem tady, zdravá, dostala jsem darem úžasný život, a můžu být na sebe hrdá. Ne každý by během lítání po nemocnicích a polykání prášků byl schopen odmaturovat s vyznamenáním s pamětí, která někdy zapomene i místo bydliště. A ne každý by se dokázal zvednout a postavil se i tomu ošklivému, co se v životě děje, čelem.

Autorka

27. května 2012 v 11:57 | Eli

Právě se Ti povedlo zavítat na můj blog. Dovol mi, abych se krátce představila.

Zasněná v knihách. S radostí z volnosti, poznání a vhledu často pobíhající po cizích zemích. Hledá poetiku a krásu v nedokonalostech. Sarkastická až hrůza, avšak velmi si váží křehkosti. Nebere si servítky, ale svých drahých si velmi váží a rozmazluje je (až moc). Miluje déšť a podzim. Hodně se směje. Je menší než meč Williama Wallace. Moc ráda by strávila nějaký čas v době Mozarta, která byla něčím tak hravá. Je potetovaná a má tunely v uších, přesto má akademický titul. Nesnáší předsudky. Má cíle a je pracovitá. Ráda vidí výsledky. Zajímá se o světové dění. Miluje divoké koncerty, náročné divadelní hry i lenivé dny v pyžamu. Vlastní ji dvě britské kočky. Nejlépe jí je na Skotské vrchovině. Neustále zpívá. Hraje na klavír, i když prsty už nejsou tak mrštné, jako když hrála spoustu hodin každý den. Nebojí se sebrat a jít dělat něco neznámého. Za životní prohru považuje stát na místě bez rozvoje. Často zvelebuje bydlo a vaří. Stojí si neotřesitelně za svými názory. Rozčilují ji nekompetentní a hloupí lidé (a někdy sakra moc nadává), ale je vždy v dobré náladě. Kavárenská bohémka s neposednými vlasy. Závislačka na kvalitních čajích, kávě, jídle, hudbě a filmech. Jejími idoly jsou Alan Rickman, Benedict Cumberbatch a Sam Heughan. Vlastní barvy, fotoaparát a tužky, a nemá dost soudnosti na to, aby je přestala používat. Ráda studuje společnost. Srdce jí zaplesá, když uslyší pořádný skotský přízvuk nebo aristokratické RP. Za největší moc považuje schopnost mluvit a myslet co možná největším počtem jazyků. Po světě chodí 24 let.


eli.rkblog@gmail.com