Listopad 2012

Předvánoční, ještě stále podzimní Vídeň

24. listopadu 2012 v 18:23 | Eli |  TVORBA
Minulý víkend jsem s několika přáteli byla ve Vídni. Sice jen na jeden den, ale je úžasné si na chvilku odpočinout od Prahy a Čech, přijít na jiné myšlenky, naladit se na jinou vlnu.
Vídeň je stále stejná a hezká, jako když jsem v ní dvě léta po sobě několik týdnů pobývala, a abych řekla pravdu, chybí mi. Nebyla jsem tam tak dlouho, že se tam už pomalu ani nevyznám, a vadí mi to. Ale určitě se tam ještě letos chci jet jednou podívat. Miluji to město.
Ale k fotkám - nefotila jsem památky. Nejsem na jejich focení expert, všude jsou lidé nebo rušivé elementy, a já nemám "fotky s lidmi" ráda.
A vídeňská vánoční výzdoba u Prateru je nádherná. Jednoduše omotané světelné řetězy na větvích. Je to takové trochu "Burtonovské". Jako když se Jack snažil v Halloween Town zavést Vánoce jako novou tradici.
Fotografie naleznete v celém článku.


Breaking Dawn Part 2

19. listopadu 2012 v 22:13 | Eli |  NÁZORY A (S)MYŠLENKY
Ani mně se nevyhnul poslední díl Twilight ságy, Breaking Dawn Part 2. Je téměř mou povinností o filmu napsat, protože celá série patří mezi mé srdcové (i když z prvních dvou až třech filmů zvracím a nechápu, co na tom vidím), a protože jsem se od Breaking Dawn Part 1 celou dobu šíleně, ale opravdu šíleně na poslední díl těšila. V pátek jsem na filmu byla s kamarádem, a těšila jsem se celý týden. :]
Abych řekla pravdu, tento díl se mi líbil úplně nejvíc ze všech. Nechci psát nějaké extra spoilery, ale pár maličkostí musím zmínit.

Úvodní titulky jsou jedna z nejdokonalejších věcí, jakou jsem kdy viděla. Do černobílé a krvavé laděné detaily přírody a různých maličkých věcí. Místy se mi zastavoval dech a dívala jsem se na plátno s otevřenou pusou. Je to nádherně zpracovaná část. Až jsem se divila, co tvůrci Twilightu, kteří jsou pověstní občasnými chybami v počítačových efektech, dokázali.

Dále je úžasné, že Bella neboli Kristen Stewart neboli Poker Face World Champion má víc mimiky než zbytek herců dohromady. Konečně se ta mladá dáma naučila hrát, konečně vyrostla do krásy, konečně dokáže zahýbat s lidskými emocemi. To platí i o zbytku krvežíznivé a vlčí party. Všichni herci dospěli a posunuli se na úplně jiný level. Ano, pořád většina z nich nebyla na Oscara, ale dávno jsou pryč ty časy, kdy jediné, co Bella uměla, bylo kousání se do rtu, a jediným uměním Edwarda bylo cukat koutkem.

Je to díl, který nejvíce zahýbe s emocemi diváka. Smějete se až k slzám při nejméně třech scénách. Neprozradím ale víc, než že Jacob předvede divoký striptýz Charliemu, Bella na plné čáře porazí namyšleného Emmeta v páce, Edward je při tulení trochu pomačkán novorozenou upírkou,... Je toho víc, a opravdu to stojí za to, protože je v tom KONEČNĚ pořádná porce humoru. V některých chvílích se může stát, že kolem vás v kině začnou neviditelní ninjové krájet cibuli, a že budete mít na krajíčku. Ať už to bude kvůli tomu, že celá série končí, kvůli tomu, že bystě chtěli tak perfektního přítele, jako je Edward, nebo proto, jak krásně je ukázána Bellina mateřská láska. A v neposlední řadě budete překvapeni a vtáhnuti do děje. Po jisté velmi krvavé scéně celé kino vydechlo překvapením, a jistě se mnoho lidí utopilo v krásných očích malé Renesmée. Rovněž postavy upírů, kteří přišli Cullenovým na pomoc, jsou velmi zajímavé a poutavé, ať už make-upem, kostýmy nebo životními příběhy. Z hlasu Ara Volturiho vám bude běhat mráz po zádech.

Co mě dostalo úplně, byl Bellin nový pohled na svět. Ukázka toho, jak takové upíří oči fungují. Jak umí zaostřit na každé zrnko prachu, jak vše vidí v plné, smrtelností nezastřené kráse. Pamatuji si, že při čtění knihy jsem z popisu byla opravdu konsternovaná bez jakékoliv nadsázky a ironie. Stephanie Meyer popsala něco, co je lidským očím neviditelné, tak, že jste pochopili, jak dokonalý svět pro chladné a bledé bytosti může být. Jestli ještě jednou od někoho uslyším, že paní autorka Twilightu je odpad, rozbiju mu tlamičku, protože na takový popis nepopsatelného by mělo jen málo lidí. Její fantazie je obdivuhodná.
Jediné, co nemůžu posoudit, jsou české titulky. Nečetla jsem je, protože jsem to nepotřebovala, a protože jsem film úplně hltala, a nesoustředila se na nic kromě postav a scén. Doufám ale, že celý dojem nezkazí. Víme, jak moc dokážou čeští překladatelé pokazit pointu, že ano...

Teď něco pro ty, kteří Twilight nemůžou: Tento díl stojí za to i pro vás. Je opravdu propracovaný a docela se drží literární předlohy. Nebudete se rozhodně nudit. Minimálně se zasmějete a řeknete si, že to shlédnutí nebolelo. Já jsem sama dlouhou dobu byla odpůrkyní Twilightu, ale zamilovala jsem si příběh pro jeho originalitu, mýtické popisy upírů a vlkodlaků, a pro některé z postav. Carlislea bych rozhodně brala jako druhého otce, a Jacoba jako provokujícího staršího bráchu, který by mě nikdy nenechal ve štychu.
Bála jsem se, že řežiséři a scénaristi konec jedné z mých oblíbených sérií pokazí, ale nestalo se tak. Naopak to bylo moc pěkné a důstojné rozloučení s pětiletou etapou četby a filmů s upíří tematikou.

Cucymírové a vlčata, budete mi chybět!


Mad World - můj cover

14. listopadu 2012 v 21:06 | Eli |  TVORBA
Zase jdu otravovat se svým "zpěvem". Protože jste prosili, ať ukážu obličej, tak to tentokrát máte jako video. Neměli jste prosit. :D Jsem pro jistotu rozcuchaná a rozmazaná, abyste si to příště rozmysleli. Dělám při zpěvu opravdu hrozné ksichty.
A jelikož se v textu písně vyskytuje "Happy Birthday", dovolila bych si i zde na blogu poprát Alii z tanebraes.blogspot.cz, která úžasně kreslí a píše, a ještě k tomu je ňuníček. :D VŠECHNO NEJLEPŠÍ! :]

Dobroty a dobrotky posledních dní

11. listopadu 2012 v 14:21 | Eli |  JÍDLO
Teď jsem měla skoro týden u sebe maminku, takže jsem nevařila (nechám to profíkům), ale předtím jsem se činila docela dost. Nejradši vařím lososa a těstoviny, a tentokrát je losos pouze jeden a těstoviny žádné, ani košer většina jídel není, haha. Zasloužím si pochvalu, i když ta jídla nevypadají úplně nejvábněji. :D

Kuřecí prsa na pomerančích, medu a zázvoru s mátou a rozmarýnem, brambory

Plněný lilek s kuřetem, červenou cibulí a mozzarellou

Pikantní křupavá zelenina s trochou kuřete, kurkumou a chilli, jasmínová rýže

Losos na citronu s grilovanými bramborami s paprikou a cuketou, citronovo-smetanová omáčka

Co byste si dali? Co Vám připadá jako blaf? :]