Květen 2013

Postřehy občas masožravého vegana

28. května 2013 v 20:02 | Eli |  JÍDLO
Protože poslední dobou hodně lidí v mém okolí řeší stravu, diety a podobné věci, a protože se další lidé ptají na tyto záležitosti mě samotné, rozhodla jsem se napsat článek. Článek z pohledu někoho, kdo důvěrně zná svět všežravý, vegetariánský i veganský, a zároveň si zachovává odstup a názor, který téměř nic neodsuzuje, a není radikální. Což je sakra výjimka. Říkejte mi jednorožec, ha. A taky chci dát třeba někomu trochu inspiraci.

Několik let jsem byla vegetariánka, chvílemi veganka, pak jsem zase byla úplně "normální".
V současné době to mám tak, že zhruba na takových 95% jsem veganka. Zároveň ale někdy prostě dostanu chuť na hermelín, jiný sýr, jednou za 100 let i maso. A prostě se za to nestydím, nepotřebuji na sobě mít jednu nezměnitelnou jednobarevnou nálepku, aspoň ne zatím. Už tak se oproti jiným lidem omezuji (nekouřím, nepiju žádný alkohol, i když se mi doma motá drahé a opravdu velmi dobré víno, a tak), takže si nemíním odpírat alespoň nějakou tu specialitu na dovolené nebo v nějaké dobré restauraci. Jsem gurmán, a i když je veganská strava pestrá, chutná a zdravá, není bohužel schopná poskytnout chuťovým buňkám úplně všechny požitky. Pokud vám to přijde pokrytecké nebo amorální, jděte se bodnout tak pardon, protože živočišné věci jím párkrát měsíčně, a to jsou to ještě spíše ty sýry nebo vajíčka od domácích, netýraných slepic, maso tvoří položku malou a opravdu téměř neznatelnou.

Začátky jsou těžké.
Trvá nějakou dobu, než si člověk přeprogramuje mozek na sóju a sójové výrobky, spoustu rozličné zeleniny, ovoce, semínek a oříšků, než se naučí získat živiny, které jsou potřeba pro dobré fungování organismu, a než se naučí všechny ty věci nakupovat a dobře upravovat. Každopádně se problémy po nějakém čase vytratí (kdo žije zdravě i jako masožravec, problémy má samozřejmě minimální) a člověk cítí, že je mu lépe, má víc energie, netrápí ho tolik zdravotních problémů, a celkově si přijde jako nový a detoxikovaný. Co si budeme povídat, mléko zahleňuje, přebytek masa tělu dělá ještě hůř... Někteří jsou schopní sníst půl štangle salámu a vypít dva litry mléka denně, a to je prostě úplně špatně. Co tím chci říct?
Většina masožravých v mém okolí má naprosto zvrácené stravovací návyky. Zato neznám jediného vegana, který by jedl hlouposti. Mezi vegetariány se občas nějací mamlasové najdou, ale také je jich minimum. Čím to je? Budu chvilku miss obvious. Prostě tím, že když je člověk vegan, je nucen o jídle přemýšlet, někdy si ho rozvrhnout dopředu, a téměř vše připravovat, což platí dvojnásob u raw veganů. Zato člověk všežravého typu prostě skočí do sámošky, vezme první šunku, na kterou narazí, nějakej ten rohlík, rajče v akci, aby se neřeklo, a cestou z nákupu se staví v Mekáči na dva rychlý číze na cestu. Samozřejmě přeháním, ale co si budeme povídat - v dnešní uspěchané době spousta lidí, hlavně mladých, na všechno kašle, a hlavně, že je bříško plné, je jedno čím. O nedostatku financí a slevách v Kauflandu nemluvím, a ani nechci - už tak jsem trochu mimo téma - takže snad nebudete mít připomínky.

Co k pití?
S pitím začínám napřed. Divné, co? Pitný režim je nejdůležitější věc na světě pro tělo a jeho správné fungování. Piju hlavně vodu. Obyčejnou bez bublinek, 2 litry a více. Sladkého pití se prostě "nenapiju". Mám ráda sklenici džusu, Kofoly nebo zázvorového tonicu k obědu nebo večeři, ale to jen proto, že mi prostě voda nechutná k jídlu - nemá žádnou chuť a prostě s ní je i to nejlepší mdlé. Co ale nechápu, jsou (hlavně) mladí lidé, kteří celý den nepijí nic jiného než sladké a nabarvené minerálky nebo "džusy" z koncentrátu. Hlavně: K tomu, aby se člověk napil a doplnil do těla vodu, potřebuje pít čistou vodu bez příměsí. Když se napijeme něčeho sladkého, ztrácí nápoj svou primární funkci, protože tělo začne řešit cukr - ne vodu. Starý známý fakt.
Piju kávu i čaj, ale také si vybírám. Ráda nakupuju v prodejně Oxalis, konkrétně čaj China Jasmin Dragon Phoenix Pearls a čerstvě umletou kávu s příchutí čokolády (to je přímo orgasmus v sáčku, vážně). Občas piju i rozpustnou kávu, hlavně, když jsem u maminky, která "normální" kafe nekupuje, ale důležité je jedno - piju ji se sójovým nebo mandlovým mlékem. S "normálním" bych si už kávu nedala. Zdá se mi, že laktóza/kasein potlačuje pravou, původní chuť. Za to s rostlinným mlékem si to dokážu užít. To ovšem neplatí u Earl Greye. V tom si prostě jednou za čas to kravské mléko neodpustím. Skvěle to ladí dohromady.

Snídaně je základ.
Se snídaní je to jednoduché. Vlastnoručně namíchané müsli, ať už domácí nebo mixitové, různé ovesné, jáhlové nebo rýžové kaše s ovocem, semínky, javorovým sirupem, oříšky nebo čokoládou (nebo se vším výše jmenovaným dohromady, chacha). Snídám hlavně sladké věci. Přes týden většinou müsli, protože nemám moc času, o víkendech kaše.

Oběd
Když zrovna chodím do školy nebo práce, jím většinou přímo na místě nebo v okolí. Někdy je problém sehnat i jídlo pouze vegetariánské, ale dá se to. Většinou teď obědvám doma, denně vařím něco jiného. Miluju jednoduché chutě. Těstoviny, kuskus, brambory na milion způsobů nebo grilovaná zelenina, to je moje. Nemusí ty pokrmy ani mít víc než 5 ingrediencí. Moje oblíbená omáčka na těstoviny sestává ze surovin bazalka, česnek, rajčata a piniové oříšky. Samozřejmě trocha soli a pepře, a ňam ňam. Když vařím mamince nebo jiným masožravcům, přihodím tam sójové maso, tempeh nebo tofu, a sklidím úspěch, jako bych tam dala flákotu.

Večeře a svačinky
Večeřím většinou polévky, pomazánky s pečivem a hummus (hummus je celkově moje nejoblíbenější jídlo, se salátovou okurkou nakrájenou na "hranolky" je to prostě chuťovka. Mám ho pořád v lednici. Jestli budete chtít pravý izraelský recept, stačí říct, napíšu).
Ke svačině mám nejradši ovocné a zeleninové saláty nebo sójové dezerty od Alpro Soya s nakrájeným ovocem. A jím strašně moc melounu, jakmile začne neumělá a neskleníková sezona. Miluju!

A když už jsem u toho... Včera jsem si fotila jídlo, abych vám ukázala orientační jídelníček. Není to takový rozdíl od "běžného jídla", i když se někdy může zdát, že vegani jí pouze semínka a trávu. A kořínky. A vzduch. Jo, a snědla jsem toho až moc, práce mě vyčerpala. :'D
.
SNÍDANĚ: Čokoládovo-ovesné müsli s goji, plátky kokosu, čokoládovými hoblinkami, rozinkami a slunečnicovými semínky, sójové mléko, hrst borůvek
SVAČINA 1: Žitný chléb s tofu pomazánkou, zelenina, pomerančový fresh
OBĚD: Smažené sójové maso předvařené s česnekovou solí a obalené v mouce a troše sezamu, pečené brambory s pepřem, lehký salát, trocha hořčičné omáčky
SVAČINA 2: Melounový salát
VEČEŘE: Zeleninová polévka s houbami

Zajímaly by vás články s podobnou tematikou? Zkusíte něco veganského? Jak na tom vlastně jste s jídlem? :]


Hudební TOP5 duben 2013

9. května 2013 v 9:12 | Eli |  HUDBA
NÁVOD K POUŽITÍ: Kliknutím na interpreta a název písně se dostanete na YouTube ke klipům. Příjemný poslech!

Miro Šmajda - Bez lásky žiť

Mirovo nové album je z velké části jen sex, a takové texty nevyhledávám (i když on je opravdu skvělý textař a umí zaobalit vše do uměleckosti, že se to člověku stejně líbí. Navíc naživo je peklo vydržet neskočit na pódium a neodtáhnout ho někam za roh, protože on je k tomu všemu chodící erotika, haha), každopádně je na tom albu také několik naprosto perfektních věcí, a toto je jedna z nich. Jedno slovo - nádhera. mirosmajda.com, skladba 4.

Bring Me The Horizon - Chelsea Smile

Uch, to je dávno, co tato věc byla "čerstvá". A přijde mi to jako včera. No nic. Poslední dobou se hodně vracím ke starším věcem od BMTH, i když nové CD je hodně dobré a v něčem možná i nepřekonatelné. Tato píseň je mým favoritem kvůli části "I may look happy but honestly, dear, the only way I'll really smile is if you cut me ear to ear" (to je sakra powerful) a celkově kvůli té energii a naštvanosti, kterou to v sobě má. Dvojka na Suicide Season.

Dir en Grey - Hageshisa to, kono mune no naka de karamitsuita shakunetsu no yami

"DIRU" byli od třinácti/čtrnácti do osmnácti mou nejoblínenější kapelou. Protože jsem ale hodně zapomněla japonštinu (to byly časy, když jsem texty k písničkám v pohodě byla schopná přeložit), přesunula jsem se plynule k jiným interpretům. Každopádně, DIRU jsou dle mého názoru stále to nejkvalitnější, co Japonsko má. Jinak, název znamená "S zuřivostí, sžíravá temnota se svírá kolem jeho hrudi". Track 12 na albu Dum spiro, spero.

Destroy Rebuild Until God Shows - Graveyard Dancing

Taková klasika, u které se mi moc dobře píše. Mám ráda ten text kvůli komplikovanosti situace a určité poetice, kterou k sobě má. A hudebně je to rovněž chytlavé a emotivní. Rozdílnost dvou lidí, kteří se kdysi přes všechny ty odlišnosti snažili spolu být, ten "horší" z nich se vyloženě těší na to, aby mohl svými slovy manipulovat, ublížit, zničit všechno, co vůbec bylo... To můžu. Je to píseň číslo 3 z alba D.R.U.G.S.

Marina and the Diamons - Homewrecker

"Every boyfriend is the one until otherwise proven. The good are never easy, the easy never good. And love, it never happens like you think it really should." Už tímto mě na první poslech ta píseň uchvátila. Hlavně tedy její akustická verze. Ta na albu je moc "Katy Perry na o hodně lepší úrovni". I když nejsem homewrecker, tak je v tom textu hodně pravdivých věcí, a to mi k "radosti" stačí. Electra Heart obsahuje tuto píseň jako stopu 4.
Zdroj coverů alb: last.fm
Ha, a pak nemám být mimo, když tohle poslouchám. No nic.

(Ne)malé radosti

1. května 2013 v 12:42 | Eli |  DIÁŘ

~ Umíme létat i bez křídel ~

  • Koncerty
  • Jarní déšť
  • Laskavá objetí
  • Tančení na pódiu
  • Bláznění do vyčerpání
  • Grilování a jiné pochutiny
  • Pohled těch nejkrásnějších očí
  • Chvíle prožité s dokonalými lidmi
  • Chvíle, kdy zapomenete na všechno špatné
  • Pocit při podpisu pracovní smlouvy na místo, kam se těšíte
Samozřejmě není vše dokonalé.
Alergie. Problémy. Slova, která bolí. Zklamání. Pláč. Chyby vlastní i těch ostatních. Vztek. Touha prožít určité věci a situace znovu a lépe. Každopádně, je jen na nás samých, jak dobře s tím dokážeme bojovat. Jak šťastní dokážeme být i přes všechny těžkosti. Jak dobře létáme, i když nemáme křídla... A já létám s naprostou volností. Dokonale. Hrdě.