Březen 2014

Už se mi nehodí pes. Jdu ho zabít.

26. března 2014 v 11:06 | Eli |  NÁZORY A (S)MYŠLENKY
Trochu podivný nadpis, konkrétně na mě, tak nějak vlastně býložravou milovnici zvířat...
Absurdita z nadpisu ovšem není nějakou až příliš přehnanou elipsou ani ničím podobným. Je to realita. Jen jsem žirafu či lvy vyměnila za pejska, nejlepšího přítele člověka. Zvířátko, jehož týrání by nejspíše nikdo kromě čínských gurmánů a lidi, kteří to nemají v hlavě v pořádku, nenechal bez povšimnutí, nebo dokonce neodpustil.
Většina lidí se na začátku února asi už doslechla o mladé žirafě jménem Marius z kodaňské zoo, ale pro jistotu krátce zrekapituluji případ pro ty, které tato kauza minula.

http://hrexach.files.wordpress.com/2014/02/m1.jpg

V hlavním městě Dánska se téměř před rokem a půl narodil krásný sameček žirafy, který byl úplně zdravý, a spokojeně si žil. Pak najednou ale někdo zešílel a rozhodl se, že se výše zmíněná žirafa nechá utratit, a že proběhne veřejná pitva. Aktivisté se bouřili, ale k tomuto činu stejně došlo. Žirafka byla zavolána ošetřovateli na svůj oblíbený žitný chléb a po pár soustech byla zabita omračovací pistolí pro dobytek. Následně byla před zraky dospělých lidí i úplně malých děti rozřezána na kusy a její maso bylo podrobeno výzkumům. Větší části masa se daly jako potrava lvům.
Jenom pár fakt: Zdravá žirafa bez fyzických či mentálních defektů. Žila téměř dva roky bez toho, aby někomu vadila. Mnoho jiných zoo i soukromých subjektů se chtělo této žirafy ujmout, dokonce někteří chtěli zoologickým zahradám zaplatit, aby žirafa nemusela umřít.
Argumenty kodaňské zoo: Žirafa Marius měla genetický materiál, který byl nepotřebný pro další chov. Byla zbytečná. Selhala antikoncepce. Dobře, beru, ale mám pár otázek:
1.) Jak je možné, že když selže antikoncepce v jiných zoo, tak se zvíře buď prodá dál, nebo se prostě nechá tak jako tak žít, když už se narodilo? Pokud se tedy nenarodí kvůli genetickým mutacím úplně bez známek života, nebo poškozené, samozřejmě.
2.) Proč nechali Maria tak dlouho žít, když věděli, že je pro ně nepotřebný, a neutratili ho rovnou po narození (beru to pragmaticky)?
3.) Proč žirafa nebyla prodána dál, když se kodaňské zoo nehodila, a když bylo mnoho nabídek?
4.) Ještě k té antikoncepci, která selhala: Proč k sobě tedy vlastně pouštěli ošetřovatelé žirafy, které se spolu neměly pářit?

Ale pozor, to není všechno. Samozřejmě nejen v kodaňské zoologické zahradě jsou takto bezdůvodně utrácena i další zvířata (desítky, stovky, tisíce). V Kodani ale ještě chvilku zůstaneme.
Včera jsem se dočetla, že něco přes měsíc od kontroverzního zabití žirafy byla v Kodani usmrcena další čtyři zvířata. Tentokrát to byli lvi.
Dva dospělí lvi byli zabiti údajně proto, že byli příliš staří. Jejich dvě mláďátka nebyla ušetřena, protože by podle pracovníků zoo sama nepřežila. A prý se tímto způsobem snaží zoo v Kodani zabránit nevhodnému křížení genů (viz případ žirafy výše). Mimochodem, ano, jsou to ti lvi, kteří si před měsícem pochutnali na Mariovi, ale to je teď vedlejší. Opět mám několik otázek:
1.) Není úkolem zoologických zahrad zachovávat zvířata, aby nevymřela, a aby je lidé mohli vidět jinak než v encyklopedii?
2.) Což takhle nechat zvířata v klidu dožít?
3.) Jak je možné, že jinde se o osiřelá mláďata můžou starat ošetřovatelé? Podívejme se například do Číny a pandích středisek.
4.) Proč nejsou ošetřovatelé pečlivější, co se týče aplikace léků, třeba té antikoncepce? Vždyť jsou za to v zoo přece placeni.


A úplně jinak: Nepronikl konzum dnešní společnosti do míst, kam by proniknout neměl? V rozvojových zemích pracují téměř zadarmo malé děti, abychom si my mohli koupit něco levného a nekvalitního. Kvůli kácení deštných pralesů vymírají vzácné druhy zvířat, o kterých se další generace dost možná dočtou už jen v knihách (pokud se ještě bude číst). Nemluvě o tom, že miliardáři nutně potřebují každý rok novou skříň ze vzácných stromů…
Už se ti nehodí tričko? Vyhoď ho.
Seká se ti mobil? Šup s ním na skládku, honem pro nový.
Už tě nudí pes? Dej ho utratit, a pořiď si jiné zvíře.

Možná je poslední věta trošku přitažena za vlasy, ale situace taková mnohdy je. A půjde tento vývoj ještě dál?

Hudební TOP5 leden-únor 2013

5. března 2014 v 8:41 | Eli |  HUDBA
NÁVOD K POUŽITÍ:Kliknutím na interpreta a název písně se dostanete na YouTube ke klipům. Příjemný poslech!

Marina and the Diamonds - Just Desserts feat. Charli XCX

Znáte takový ten pocit, když přijde někdo, kdo vám možná někdy až obrátí život naruby svou úžasností, ale zároveň je vnímán lidmi jako mrcha, poplete vás, pak se stáhne do ulity, a mezitím jakoby nic vám nakousne pověst?
Časem se přijde na to, že vy nejste stejná mrcha, a prvopočáteční úžasné mrše zbydou jen oči pro pláč... Přesně o tom je Just Desserts. Hudebně mě to až tak nebere, ale text je dokonalý.
Charli má slabší hlásek než Marina, ale u tohoto tématu je to kouzelně vystihující.

MØ - Waste of Time

Na tuto úžasnou Dánku mi dala typ má drahá neméně úžasná Martina.
Láska na první poslech. Ten styl je naprosto úžasný, pro mě i neoposlouchaný, protože jsem spíš na ty metaly a uřvance. Zajímavostí je, že slečna tvoří v duchu "DIY", natáčí si to sama, obal alba si navrhne... Takové umělce mám moc ráda. Téma písničky se částečně prolíná se songem Diamandis výše, takže super balzám na duši, když třeba.
Mimochodem, tady slečna bude koncertovat v Čechách.

Bastille - Things We Lost In The Fire

Pro mě je tato kapela jedno z největších překvapení posledního roku, hrozná zamilovanost, i když běžně takovýto styl hudby schovávám do šuplíčku "jo, někdy si to ještě pustím... Anebo ne". Něco v nich je navíc a návykového.
U této písničky mě konkrétně fascinuje kombinace indie, elektroniky a smyčců.
Kluci budou letos dvakrát v Čechách, není to krásné?
Jinak, pokud vás zaujmou, tak doporučuji ještě Daniel in the Den, Of the Night, Bad Blood a Weight of Living.

Bullet For My Valentine - Hand Of Blood

Musím tady tu cukříčkovou idylu trochu něčím nabourat, to bych nebyla jinak já...
Bulleti měli chvíli po letošním Valentýnu (chacha, vidíme ty náhodičky, vidíme?) koncert v Praze, a já jsem si zamozřejmě nemohla nechat ujít první řadu.
Jako vzpomínka na podle mě velmi vydařený koncert a roky poslechu této kapely zmiňuji jeden z největších hitů, ale v lednu a únoru jsem jela celé diskografie až po Scream Aim Fire.

Maximo Park - Leave This Island

Když zmixujeme starší legendy jako Depeche Mode, Camouflage a Tears For Fears, přidáme maličko starších Linkin Park, a k tomu na špičku nože indie, máme Maximo Park
Hrozně se mi to líbí, i když v některých částech mám pocit "to už jsem někde slyšela". A hlavně mi to pěkně doplňuje v playlistu dvě písně, které jsem tu zmínila jako první, cha.
A mocmoc se mi líbí text, něčím mi přijde hrozně umělecký, asi kombinace slov (Eluno, nauč se vyjadřovat!).
zdroje obrázků: stránky jednotlivých alb na last.fm