Duben 2017

VYKASTROVANÝ SVĚT A CUKROVÁ SLOVA

19. dubna 2017 v 22:15 | Eli |  NÁZORY A (S)MYŠLENKY

Když člověk v dnešní době oslovuje jiného člověka, ať už ženu či muže, má trochu strach. Děsí ho, že by se mohl náhodou někoho dotknout. Vlastně nazvat někoho "muž" či "žena", když existuje nejméně 10 pohlavních identit, které se mění podle rozptylových podmínek a velikosti ozonové díry, to je velký risk. Na univerzitách existují takzvaná #SAFESPACES, kde se nikdo nemůže druhého verbálně dotknout. Četla jsem o případech vskutku extrémních a do hlavy se mi vkradla myšlenka, že studium historie je ve všech smyslech slova věcí minulosti. V podstatě zaniklo, protože zmínky o historii různých národů mohou někomu vyvolat záchvat pláče, a tak se některé věci neprobírají (hlavně v Americe). #TRIGGERALERT Někteří už se ale nezajímají o to, že čím více budeme chodit po špičkách kolem problémů historie, tím více budou další generace zapomínat na pokřivenost našeho světa.

V #HATEFREE kavárně si člověk nemůže postěžovat, že mu dvanáctičlenná rodina přejela na ulici nohu kočárkem. Jistě by se jednalo o etnickou urážku přece, protože schémata a paradigmata v našich myslích nám to tak předepisují. Schválně, jak si představujete dvanáctičlennou rodinu?

Snad není příliš troufalé či nadsazené říci, že věci dnes nazýváme pravými jmény méně, než kdyby byla cenzura jako taková. Jednoduše proto, že se musíme vyjadřovat takovou oklikou, že asi nemá cenu vůbec něco říci.

Přemýšlím, kdy se místo psů a koček začal kastrovat jazyk. A chování. Přitom je svět pořád stejný. V mnoha ohledech úžasný, v mnoha ohledech nesnesitelný. Protože kastrujeme vlastní vědomí, už nám nějak nezbývá čas na kastraci Micinky na zápraží (imaginární kočička mi poslouží jako extrémní případ a metafora, nebojte se, nemá konkrétní předlohu v realitě). #TRIGGERWARNING Poté nastupuje veterinář se smrtící injekcí, v horším případě někdo z rodiny s pytlem, který hodí do vody. Koťata se nezabila, to ne. To vůbec. "Poslala se na lepší místo. Udělali jsme pro ně to nejlepší. Koťátka? Prosím vás, žádná vlastně ani nebyla." Hledáme pěkná a jemná vyjádření místo toho, abychom našli řešení problému, v tomto případě Micinčin reprodukční systém a pudy. A tak kastrujeme něco, co kastrovat vůbec není potřeba. Ale ať už pocukrujeme dortíček zvaný "realita" v jakékoli míře, koťatům život nevrátíme.

Nazývání věcí pravými jmény by kolikrát bylo časově i slovně úsporné, ale ne, mohli bychom někoho urazit. Ačkoliv jsou ve společnosti lidé, kteří to s poukazováním na rasové rozdíly až přehánějí, čím dál, tím častěji vídám opačné extrémy. Za žádnou cenu přece nesmíme zmínit něčí rasu. Jakoby bylo něco špatného na tom, že jeden má krémově čokoládovou kůži, druhý zlaté jemné vlasy, třetí zajímavý tvar očí... Opět budu šíleně stereotypizovat. #ANOTHERTRIGGERWARNING Třeba je jedna spolužačka našeho syna vietnamského původu. Popisujeme dívenku s havraními vlasy a tmavýma mandlovýma očima, které maminka do školy místo koblihy a kakaa balí závitek a čaj. Že ve třídě může být takových dívek klidně pět, a jsou Češky jako poleno, jen se jejich maminka snaží žít zdravěji, to lidem prozatím ještě nedochází. Je lepší to vzít pěknou oklikou, abychom se náhodou někoho nedotkli. I když to vůbec nemyslíme jako urážku. Zkusím to ještě jinak: Vozíčkář o sobě ví, že nechodí. Slepec o sobě ví, že nevidí. Prostě to tak je, a my to cukrkandlovými slovíčky bohužel nezměníme.

Říct o někom, že je běloch, černoch, Asiat nebo míšenec zřejmě znamená zneuctění a rasovou nenávist! Že takové označení pouze poukazuje na realitu, a může usnadnit sáhodlouhé vysvětlování, to některým extrémním liberálům nedochází. Ano, po světě pořád chodí rasistická až nacistická či jinak extrémistická prasátka (a zase jich je nějak moc, je to děsivé), ale politická hyperkorektnost nám kastruje vyjadřování. Nebudu příliš přehánět, když řeknu, že se člověk dnes bojí vůbec něco nazvat pravým jménem. Když už jsme všichni tak opatrní, nebylo by lepší nám dát čip a HTML kód barvy kůže? Opravdu se chceme vydat tímto směrem?!

Mně osobně je úplně jedno, jakého pohlaví, vyznání a původu nebo jaké sexuální orientace člověk je. Zajímá mě, jestli je úžasný, anebo kretén. Chci se učit o historii různých skupin společnosti, a to bez příkras, se všemi úsměvy, slzami i hrůzami. Protože jen tehdy budu znát celý kontext, a třeba budu schopná něco udělat. Není trochu hloupé brát každý holý fakt jako urážku a vše tabuizovat, když je na světě spousta jiných, větších problémů?